ממדבר של נתונים לנווה של חוכמה – ניווט באמצעות מודל DIKW

מודל DIKW הוא מסגרת מושגית המשמשת להבנה ותיאור של השלבים של הפיכת נתונים – למידע – לידע -ולחוכמה. מדובר בהתקדמות היררכית או פירמידלית. אבל בואו נהפוך את זה לקצת יותר מעניין.

נתונים (Data): המדבר הפראי

אתם מוצאים את עצמכם יושבים מול מקלדת ולוחצים על המקשים, רצף של עובדות וסטטיסטיקות גולמיות זורם מכם החוצה. ברוכים הבאים למדבר של נתונים לא מעודנים ופראיים. המדבר עצום, לפעמים מעניין, אבל בואו נודה בזה, גם קצת עקר.

מידע (Information): ממדבר של נתונים לנווה של מידע

ואז מגיעה הטרנספורמציה – קצת עיבוד כאן, נגיעה של ארגון וסדר שם. ואנו הופכים את מדבר הנתונים הפראי לנווה מדבר של מידע. פתאום, דיונות החול הגיוניות, לקקטוסים יש מטרה. כל נקודת מידע מצאה את מקומה הראוי, כמו צמחייה בנוף שופע.

מידע הוא הלגימה הראשונה של ההבנה. זה כמו להכיר את השם של חיית המחמד של העמית שלכם לעבודה, אבל לא את הסיפורים המהנים שמגיעים איתה.

ידע (Knowledge): הפריחה של נווה המדבר

עם זאת, אנחנו לא יכולים לעצור שם. אנחנו צריכים להעמיק, לחשוף את הסיפורים הייחודיים שכל נקודת נתונים מספרת. תוך כדי , הנוף משתנה שוב. נווה המדבר לא מחזיק רק מים וחיי צמחים; פתאום הוא שופע יצורים, שלכל אחד יש סיפור לספר. עכשיו אנחנו בתחום הידע. זו הרמה שבה אנו מפענחים דפוסים ומשתמשים בהם כדי לחזות תוצאות. כמו לחזות מתי הציפורים הנודדות יבקרו בנווה המדבר שלנו

חוכמה (Wisdom): השייח’ של נווה המדבר

ולבסוף, אנו מגיעים לפסגה, בה אנו ממנפים ידע עם ניסיון ותובנות כדי להגיע ל… חוכמה. זה כמו להפוך למטפל המיומן של נווה המדבר. אתם יודעים איך לשמור על האיזון, איך למשוך חיות מגוונות, איך לגרום לנווה המדבר לשגשג.

מודל DIKW: הובלת קהל היעד שלכם מהמדבר הפראי לנווה המדבר**

מודל DIKW אינו רק רצף אקראי של אותיות; זהו כלי רב עוצמה במצגות והדרכה. בעת הצגת מצגת, תפקידכם אינו רק להציג עובדות ונתונים גולמיים. זה כמו להוביל מישהו למדבר בלי מפה. במקום זאת, אתם צריכים ליצור נרטיב של מסע, מהחולות העקרים של הנתונים לארץ הפורייה של החוכמה. אתם צריכים לשזור סיפור שמוסיף הקשר ומשמעות לנתונים, ומעניק לקהל שלכם את התובנות שהם זקוקים להם כדי להפוך ידע לחוכמה.

באופן דומה, בהדרכות או הכשרות, אתם לא שם כדי להמם את המשתתפים באמצעות סערת חול ואבק של מידע. אתם שם כדי ללוות אותם, צעד אחר צעד, מהמדבר העקר של הנתונים אל נווה המדבר הפורח של חוכמה. אתם שואפים לספק להם את אותם רגעים מאירים שהופכים נתונים מופשטים לחוכמה ברת יישום.

אז, זכרו את מודל DIKW בפעם הבאה שאתם מתכננים פרזנטציה או הדרכה. אל תהיו רק מדריכים של נתונים, היו מורי הדרך של החוכמה.

×

עגלת קניות

דברים טובים

מגיעים למי שנרשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן