מצגת אפקטיבית – איך בוחרים את גודל הגופן / פונט?

רובנו הגדול, אם זה בכיתה או בחדר ישיבות משתמשים במצגת כדי להעביר את המסרים והידע שלנו לאנשים. לצערי הרב, הרבה מהידע הזה הולך לאיבוד מסיבה אחת פשוטה- גודל הגופן/פונט. מה שאני מנסה לומר הוא שיכל להיות שהמידע שאתם מעוניינים להעביר קיים במצגת, אבל אנשים מתקשים לקרוא אותו.

כל מרצה ברמה עולמית יגיד לכם שלמסר שלכם צריך להיות ייצוג ויזואלי – עדיף בתמונות, אבל ברוב הפעמים זה טקסט ולכן לגודל שלו יש חשיבות מכרעת. פעמים רבות בתהליך בניית המצגת אנחנו לא מייחסים חשיבות לגודל המסך או גודל הכיתה/ מבנה בו היא הולכת להיות מוצגת. ודאו שאתם משתמשים בגופן שהוא גדול מספיק כדי שאנשים יוכלו לקרוא אותו מבלי להתאמץ.

כמה גדול צריך להיות הגופן במצגת?

אז התשובה לשאלה הזאת תלויה במידה רבה בכמה רחוק קהל היעד מהמסך. אומנם יש נוסחאות מתמטיות לחישוב המרחק המדויק אבל אני לא חושב שיש לנו את הידע או הזמן לבצע את החישובים הללו. לכן בחרתי להציג לכם טבלה פשוטה יותר שפיתח דייב פארדי (Dave Paradi) .

כדי להשתמש בטבלה, מצאו את נקודת המפגש של גודל המסך שלכם ואת הגופן בו אתם משתמשים. המספר בצומת שהוא המרחק המרבי (במטרים) מהמסך, שמישהו צריך להיות בו כדי לקרוא את הטקסט בנוחות.

איני יודע כמה הטבלה תעזור, אבל אומר לכם דבר פשוט- אם הגופן שלכם במצגת קטן מ- 30 סימן שיש לכם יותר מידי טקסט בשקופית.

ההמלצה שלי שעובדת ברוב המקרים היא:

גופן לכותרת – בין 36 ל-44 נקודות .

גופן לגוף- בין 24 ל- 32 נקודות.

נקודה נוספת למחשבה: לפני שאתם מתחילים להשקיע זמן בבחירת גודל הגופן שבו תרצו להשתמש, שאלו את עצמכם האם בכלל יש צורך בטקסט בשקופית?. אם בכל זאת החלטתם להשתמש בטקסט, אני רק יכול לקוות שמדובר בכותרת בלבד או משפט קצר (מה שמעודד להשתמש בגופן גדול).

לסיכום: השקיעו את הזמן בבחירת גודל הגופנים שלכם כאשר אתם כותבים מצגת וזכרו תמיד להתייחס לגודל החדר וגודל המסך.

דוגמא לשימוש מצויין בפונטים:

Photo Credit: FontShop Flicker

אדי לבנטמן

מרצה ואיש אקדמיה. מומחה בעולמות ההדרכה השונים. החל מפיתוח מסרים ועד עמידה בפני קהל. מתמחה בניהול ופיתוח מערכי הדרכה ארגונים ופרזנטורים.

So, what do you think ?