4 טיפים מצוינים בדרך למצגת מנצחת

יש אנשים שחיים בשביל להכין מצגות, אחרים רואים בזה את הסיוט הגדול ביותר שלהם. ואם הקהל שלכם הוא חמישה אנשים בחדר ישיבות או 1000 איש בקהל , אם אתם המציגים אז אור הזרקורים הוא עליכם. ואז או שתצאו אלופים או מפסידים.

אין צורך להיכנס לפניקה. קבלו חמש דרכים שבעזרתם תוכלו להפוך את המצגת שלכם למדהימה וליהנות מההזדמנות להתחמם באור הזרקורים.

שימרו על פוקוס:

אחד הדברים שחשוב תמיד להימנע מהם זה "ברברת".  ברברת קוראת כאשר המציג עסוק יותר מידי בעצמו וגם כאשר הוא לא מאורגן בצורה טובה. המטרה שלכם כמו גם התוכן צריכים להיות מכוונים באופן ספציפי לתחומי העניין של המאזינים, אחרת המסר לא יעבור. גם אם פתאום תתחילו לדבר על נושא מעניין, אתם עדין תאבדו את הקהל במהירות בגלל שהם לא יכולים לעקוב אחרי ההיגיון של הרעיונות שלכם. עלכם לוודא באתם מבנים את המצגת בצורה כזאת שהאדם הפשוט ביותר בקהל יוכל לראות את התהליך ולעקוב אחרי ההתקדמות הרעיונית.

השתמשו בסיפורים משכנעים:

כאשר אתם מעבירים מצגת לקהל מסוים אתם רוצים בסופו של דבר לגרום להם לעשות פעולה כלשהי. אולי אתם רוצים שהם ישלפו את הפנקס וירשמו צ'ק, יצטרפו לפעילות כלשהי, או אתם רוצים שהם יעשו שינויי בחיים שלהם. סביר להניח שהם לא ינקטו בפעולה רק בגלל שאמרתם להם לעשות את זה. אתם צריכים להתחבר אליהם מבחינה רגשית ולעודד אותם לשנות את ההתנהגות. סיפורים הם הכלי האפקטיבי ביותר כדי לעשות את זה. ככל שהסיפור שלכם יותר אישי ואותנטי, כך גם התגובה של הקהל תהייה חזקה יותר. חשוב שתלמדו איך לבנות סיפורים מלהיבים אשר יניעו אנשים לפעולה. ואל תשכחו להוסיף קצת הומור לסיפור.

השתמשו במדיה בכדי להעצים את החוויה:

PowerPoint,  אפקטים, וידאו או כל אמצעי ויזואלי אחר יכול לתרום לחיזוק המסר שלכם, אבל רק בתנאי שתמשמשו באמצעי בחכמה. זכרו שהאמצעים הוויזואליים הם לא תחליף למומחיות שלכם. צמצמו את כמות המילים בשקופיות שלכם והימנעו מלהקריא לקהל את מה שכתוב. תמיד תשאלו את עצמכם אם להוסיף אמצעי ויזואלי יכול לתרום לחוויה לפני שאתם מוסיפים אותו.

זכרו שמדובר "בהופעה":

לא כל מציג צריך להיות שחקן או קומיקאי, אבל אף אחד לא רוצה להקשיב למישהו משעמם שמדבר בקול חדגוני. תנועה דינמית ושינויים בגובה הטון יוצרים התרגשות אצל האנשים בקהל. תחילה לימדו את סדר השקפים ושננו את מה שאתם צריכים להגיד, לא חייבים לדבר בעל פה אבל חשוב שלא תסתמכו על מה שכתוב בשקפים. ככל שתחזרו יותר ותתרגלו את המצגת המוח שלכם יהיה פחות עסוק בלהיזכר בדברים שאתם צריכים להגיד, אלא תוכלו להתרכז דווקא בהופעה עצמה. תוכלו לזהות את התגובות של הקהל למה שאתם אומרים. כמו כן תוכלו גם להעלים לחלוטין הפרעות לשוניות כמו "אממ", אין דבר יותר מרגיז ממרצה שמנסה להיזכר במה שהוא צריך להגיד ובינתיים מושך את הקהל באממממ….. אחד ארוך.

קרדיט תמונות:

Photo Credit: TED Conference Flicker

אדי לבנטמן

מרצה ואיש אקדמיה. מומחה בעולמות ההדרכה השונים. החל מפיתוח מסרים ועד עמידה בפני קהל. מתמחה בניהול ופיתוח מערכי הדרכה ארגונים ופרזנטורים.

So, what do you think ?