מצגות מובחרות: אתה גרוע בבניית מצגת! 5 טעויות עיצוב שכדאי להימנע מהם!

המצגת המובחרת של החודש שייכת ל- ג'סי דסג'רדניס (Jesse Desjardins), מנהל מדיה חברתית ומעצב מצגות הידוע במיוחד בשל יכולת העיצוב המדהימה שלו.

המצגת נקראת: "you suck at powerpoint" שם מתאים מאוד למצב הקיים היום בעולם. כי אם להודות באמת, רובנו גרועים בבנייה ועיצוב של מצגות.

נחלק את תהליך בניית המצגת לשלושה חלקים :

  1. תכנון המצגת– יצירת StoryBoard של כל תהליך המצגת.
  2. עיצוב המצגת- עיצוב האלמנטים השונים על בסיס פלטפורמה (Powerpoint,prezi)
  3. פרזנטציה בפועל- עמידה מול הקהל והעברת המסר.

סביר להניח כל אחד מכם חזק יותר בחלק מסוים יותר מאשר באחרים. אבל מה שעליכם להבין זה, שבין שלושת החלקים הללו קיימים יחסים של סינרגיה. סינרגיה: פעולה משותפת של שני גורמים או יותר הנותנת תוצאה חזקה יותר מאשר הצירוף של פעולות כל הגורמים בנפרד (ויקיפדיה). כל חלק בתהליך בניית המצגת משפיע בצורה מאוד משמעותית על החלקים האחרים ולכן חשוב מאוד לפתח את המיומנות שלכם בשלושת החלקים הללו. למרות  שהדגש במצגת הנוכחית  הוא על טעויות עיצוב, תוכלו לראות שבעצם כל טעות מתחילה בדרך כלל בשלב התכנון, עוברת לעיצוב ומסיימת בפרזנטציה בפועל.

ג'סי מתחיל בכך שהוא בא ואומר- "שהבעיה אינה טמונה בשימוש בתוכנת ה- Powerpoint אלא במי שמשתמש בה". ולכן משפט אחד של ביקורת ברצוני לומר לכל אותם האנשים שאומרים לי "אני משתמש בתוכנות אחרות כמו PREZI כדי לבנות מצגת כי יש לה אפקטים טובים יותר" , כאן בדיוק הטעות שלכם- זאת לא התוכנה ולא האפקטים שלה שיקבעו האם המצגת טובה?, את זה תוכלו לעשות רק אתם!.

במצגת ג'סי מציין 5 טעויות בעיצוב המצגת שברצוני להרחיב ולדון עליהן:

1.יותר מידי מידע – טעות קלאסית בעולם הפרזנטציה, הנטייה שלנו לכתוב כל דבר שאנחנו רוצים להגיד בשקופיות שלנו. התוצאה הישירה של טעות זו היא –הצפה של המאזין במידע רב מידי ועומס על חושים שלו, מאחר והוא נאבק בין קריאת המידע המוצג בפניו לבין הקשבה למרצה, שני דברים שלא הולכים יחד.

2.ויזואליות המסרים- משהו שלטעמי חסר בכל מצגת. בעבר כבר דנו בכך שרוב הקהל שלכם מורכב מסגנון למידה מסוג "ויזואלי", כזה שקולט את המסרים דרך שימוש באמצעים ויזואליים כגון תמונות ווידאו. זה אולי קיטשי לומר "תמונה שווה אלף מילים" אבל כשמדובר במצגת, זה עדיין המשפט הנכון ביותר!. חשוב ללמוד כיצד להשתמש בתמונות נכון, כך שיחזקו את המסר שלכם ולא יגרעו ממנו. ההמלצה הינה להיות מקוריים יותר ולהשתמש פחות ב- "תמונות בנק" אלא בתמונות מקוריות יותר, תוכלו למצוא דוגמאות למאגרי תמונות מקוריים כגון CORBIS ו- Stocksy  במאמר "המדריך המקיף למציאת תמונות למצגת".

3.איכות גרועה – כאן ג'סי מדבר על שימוש באמצעים ויזואליים באיכות מאוד נמוכה. והמלצה שלי היא להשקיע זמן בללמוד בסיס בעיצוב- דברים כגון תיאורית צבע, צילום, מגמות בעיצוב, טיפוגרפיה.

4.ניצול שטחים – הנטייה הטבעית של רוב המציגים היא לנצל כל פיסת שטח שיש בשקופית, אם השקופית "ריקה מידי" אנו רצים למלא אותה באלמנטים. חוק מספר אחת בעיצוב- " שטח ריק זה דבר טוב" התפקיד המרכזי שלו הוא להנחות את העניים שלנו לנקודות המרכזיות ולכן לשימוש נכון בשטח ריק וסידור האלמנטים בדף יש כוח רב בקביעת אילו מסרים יהיו בולטים יותר וקלים להבנה.

5."הכנה, הכנה, הכנה"- תשקיעו את הזמן בתכנון המסר ועיצובו. זאת הנקודה החשובה ביותר בעיני בבניית מצגת, אם אתם רוצים להצליח להעביר את המסר שלכם, השקיעו את הזמן והקפידו על הפרטים הקטנים ביותר. תחשבו על הקהל שלכם ותבנו את המצגת בשבילם, בסופו של דבר הזמן שתשקיעו היום ישתלם לכם אחר כך.

אשמח לשמוע מה דעתכם על המצגת.

אדי לבנטמן

מרצה ואיש אקדמיה. מומחה בעולמות ההדרכה השונים. החל מפיתוח מסרים ועד עמידה בפני קהל. מתמחה בניהול ופיתוח מערכי הדרכה ארגונים ופרזנטורים.

So, what do you think ?